Cep telefonunuz suya ya da herhangi bi sıvı temasına mı maruz kaldı ? Eyvah cep telefonum gitti derken aşağıda yazacağımız makaleler cep telefonunuzun hayatını kurtarabilir.

Günümüzde sürekli olarak elimizden düşürmediğimiz cep telefonları zaman zaman sıvı teması alabilir, sıvı temasları her ne kadar yanlışlıkla da olsa bazen cep telefonunuzun hayatını karartabilir.
Her ne kadar sıvı teması almış dahi olsa cep telefonlarının kısa süre içerisinde müdahale edilirse kurtarılma ihtimali o kadar artar, sıcak yaz günlerinde denize girerken, havuza girerken veya en basitinden evde su dolu bir bardağa düştüğünde aşağıdaki adımları derhal uygulamalısınız.
İlk olarak cep telefonlarınızı nemli, buharlı, ve aşırı derece sıcaktan soğuğa bir anda sokmayın, telefon üzerinde aşırı sıcak bir anda soğuk ile buluştuğunda cep telefonunuzun üzerine su dökmüş gibi olduğunu görürsünüz, nem ve buhar ile beraber ıslanan cep telefonu sadece dış görünen yüzünden değil içinden yani donanımından da etkilenebilir.
Bunun en büyük sonuçlarını kullanıcılar oksitlenmiş cihazlarında görüyorlar, eğer sizlerde cep telefonunuzun sıvı teması aldığında ne yapılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki haberimizde yazan adımları uyguladığınız cep telefonunuzun ömrünü kurtarabilirsiniz.

Telaşa kapılmayın ve cep telefonunuzu hemen kurulayın.

Cep telefonunuzla beraber suya girdiğinizde veya cep telefonunuzu suya soktuğunuzda yapmanız gereken telaşa kapılmadan telefonu kurulamak olacaktır, kuru bir havluyla kuruladıktan sonra hemen cep telefonunuzun bataryası çıkarılabilen bir bataryaya sahipse bataryasını çıkarın.
Bu işlemden sonra çıkan bataryanın arkasına yani bataryanın oturduğu yere su girdiyse bu yeri güzelce silin ve telefonu ters çevirin.

Pirince koyun.

Aslında genel olarak bakıldığında ilkten bu size komik gelecektir ancak pirincin su almış cihazlar üzerinde etkisi oldukça fazla.
Pirinç üzerinde barındığı özellikler vitaminler vs ile beraber özellikle nemi çekme gücüne sahiptir, anne ve anneannelerimizin tuzluklara nem olmasın diye koyduğu pirinç suya düşen cep telefonlarında da oldukça fazla etkili.
Eğer cep telefonunuzda su veya sıvı teması olduysa hiç beklemeden pirince atmanız önerilir, pirinç tarafından çekilecek olan nem hem telefonunuzdaki nemi hem de suyu oldukça fazla çekecektir.
Bu işlem kesin sonuç veremez, ve uzun süreler pirinç dolu bir kapalı kabın içerisinde bekletilmelidir.

Yetkili servise verin.
Eğer cep telefonunuz sıvı teması aldıysa garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Ancak servisler cihazınızı tamamen onarılacak durumdaysa size bir fiyat listesi çıkartacak ve sizlere bu fiyatı kabul edip etmeyeceğinizi soracaktır.
Eğer bu fiyatı kabul edip telefonunuzun tamir olmasını isterseniz yetkili servis cihazınızı tamir edebilir, ancak ilerleyen aylarda cep telefonunun aldığı hasar maalesef farklı donanımlara zarar verebilir ve sizlere tekrar tekrar masraf çıkartabilir.
Bunları yapmayın.
Cep telefonunuz sıvı teması aldığında asla ve asla sıcak üflemeyin, örneğin cep telefonunuzu bir saç kurutma makinesi ile beraber kurutmaya kalkmayın. Aksi takdirde cep telefonunuz içerisinde ki kablolar ve boardlar bağlantı noktaları zarar görecek ve aşınacaktır.
Bunun etkisiyle beraber cep telefonunuz ilerleyen zamanlarda tamamen bozulabilir ve olası patlama sorunlarına yol açıp sağlınızdan edebilir.
Kısacası eğer cep telefonunuz eski model bir cep telefonu ise ve servis tarafından oldukça yüksek fiyat verildiyse cep telefonunuzu yaptırmak yani tamir ettirmek yerine yenisini almayı tercih edebilirsiniz.
Zira eski cep telefonunuz pahalı bir model ise ve servis uygun fiyat verdiyse tamir ettirip hala uzun süre boyunca kullanma şansınız var diyebiliriz.